צור קשר
גירושין בהסכמה >> כיצד מתנהל תהליך הגישור

כיצד מתנהל תהליך הגישור

בשורות הבאות נתאר בפירוט את יחסי הגומלין ושיתוף הפעולה בין בני הזוג והמגשר במהלך הגישור, החל משיחת הטלפון הראשונה ועד גיבוש ההסכמות לכלל הסכם משפטי.

שיחת הטלפון הראשונה

רוב הפונים אלינו מעדיפים ליצור את הקשר הראשוני עמנו באמצעות הטלפון.
[ניתן כמובן ליצור עמנו קשר גם באמצעות הדואר האלקטרוני].
כל פניה,בכל אמצעי שתבחרו תענה כמעט מיידית ובאופן אישי ע'י אחד ממנהלי המרכז: עו'ד אהרון לוקסנבורג או גב' נעמי דטנר.
במהלך השיחה הטלפונית נתאר את תהליך גישור, נענה על שאלות אינפורמטיביות שיסייעו לכם להחליט האם תהליך הגישור עשוי להתאים ליישב את הסכסוך הספציפי שלכם.
אנו מעודדים מתן מידע רב ככל האפשר אודות תהליך הגישור טרם תאום הפגישה הראשונה ובכך להסיר ככל הניתן חששות ואי בהירויות.
המגשר, מקצועי ובעל ניסיון רב, מחויב כבר משיחת הטלפון הראשונה עם מגשר לסייע לכם להתגבר על קשיים ומהמורות הקיימות בדרך להדברות.
המגשר יגלה אורך רוח המתבטא ברגישות וברצון כן לסייע לכם בתקופה הקשה בה אתם נתונים.

תיאום פגישה

תאום פגישה

אנו מעדיפים וממליצים שהפגישה הראשונה תהיה משותפת, כלומר, ששני הצדדים יהיו נוכחים בה יחד עם המגשר.
מטרת הפגישה הראשונה הינה להניח תשתית משותפת לכל תהליך הגישור, כלומר, לתאם עם הצדדים את כללי הגישור [הניטרליות של המגשר, סודיות התהליך, כללי התקשורת בגישור ועוד], לשמוע בפירוט את זווית הראיה של כל אחד מהצדדים וליצור סדר יום של נושאים עליהם אתם מבקשים לדון בתהליך הגישור.
הנושאים יוגדרו על ידיכם בסיוע המגשר. אולם יתכן במצבים מסוימים שלא ניתן יהיה לקיים פגישה ראשונה משותפת.
בדרך כלל בנסיבות של קונפליקט גבוה ומתיחות אשר אינם מאפשרים הימצאותם של בני הזוג סביב שולחן אחד באווירה עניינית של הקשבה הדדית.
כדי למנוע הפיכת חדר הגישור לעוד זירת מאבק והתנגחות, נתחיל את הגישור בפגישה נפרדת עם כל אחד מכם, תוך כוונה להרגיע את אווירת העוינות וליצור בהדרגה קרקע נוחה יותר למפגש משותף בהמשך.
אנו ערוכים בדרך כלל לתאום הפגישה הראשונה תוך שבוע עד עשרה ימים ובשעות גמישות לפני הצהריים או אחה'צ והערב.

פגישת הגישור הראשונה

כאמור בפגישה זו נניח תשתית לכל תהליך הגישור. לאחר הכרות אישית המגשר יענה על שאלות אודות התהליך וכל שאלה אחרת שתופנה אליו מהמשתתפים.
בהמשך יבקש המגשר לקבל תמונה ראשונה מקיפה ככל הניתן על המשפחה,על המחלוקת העכשווית, ועל ההסכמות שכבר הושגו אם הושגו וכמובן על נושאים נוספים שטרם הושגה הסכמה אודותם.
המגשר יעלה במידת הצורך נושאים נוספים שטרם נתתם את דעתכם עליהם בהיבט ההורי , הממוני והרכושי.
בסיום הפגישה נגדיר את סדר הנושאים לדיון על פי החלטתכם בסיוע המגשר.
כמו כן יסייע לכם המגשר בליקוט המידע הרלוונטי לפגישות הבאות כמו: פרוט הוצאות המשפחה בהיבט של מימון צרכי הילדים בעתיד, פרוט חסכונות בני הזוג, הצבירה הסוציאלית ועוד.
בסיום הפגישה תקבלו בדרך כלל שיעורי בית באחד או יותר מהנושאים הנ'ל שיהוו תשתית לדיון בפגישת הגישור הבאה.

משך פגישת הגישור

מרבית הפגישות נמשכות בין שעה וחצי לשעתיים.
מניסיוננו הרב נוכחנו שפגישות קצרות יותר של עד שעה אינן מאפשרות ליבון מעמיק של נושא והגעה לשלב של מוכנות לקבל החלטה בנושא הנדון.
שלב ה'פוקוס' סביב הנושא, ההבנה והקליטה של מחשבות הצד השני וגיבוש התובנה שלך, טוב שיעשה ללא דחק ומתוך הבשלה.
הבשלה זו מתבצעת בדרך כלל בחלקה השני של הפגישה ושעה בלבד אינה מספיקה בדרך כלל.
מנגד אנו לא ממליצים להאריך את מפגש הגישור מעל שעתיים. פגישות ארוכות מאבדות מיעילותן אולי הן יעילות יותר בגישורים עסקיים אך מניסיוננו בתחום הגישור המשפחתי אנו יכולים לקבוע שהארכת המפגש מעבר לשעתיים אינה משיגה את המטרה, ההסבר לכך הוא שהקצב חייב להיות מאוזן בין שני בני הזוג לעיתים בן זוג אחד מאד מוכן ונחוש לקבל החלטות ומייד ובן הזוג השני מקבל החלטות בקצב איטי יותר כל ניסיונות האצת התהליך במקרה זה עלולים להניב תוצאות הפוכות .
כמו כן יש לזכור שהגישור בתחום המשפחה הינו תהליך אמוציונאלי מיסודו ולעיתים גם מתיש, בני הזוג נדרשים להתמודד עם מידע חדש ונושאים שלא היו בקיאים בהם עד כה, ולכן כושר הריכוז יורד ויעילות הפגישה מוטלת בספק כעבור שעתיים.
כאשר המגשר מאתר שיעילות הפגישה יורדת הוא יציע לסיים את הפגישה כדי לאפשר לכל אחד מבני הזוג לעכל את הנאמר להתייעץ עם מי שיבחרו לנכון ולהעניק פרק זמן נוסף למחשבה בטרם תתקבל ההחלטה בנושא הנדון. על פי גישתנו ההחלטות המתקבלות בתהליך הגישור חייבות להתבסס על רצון חופשי, שליטה בנתונים וגמירת דעת. כל אחד חייב להיות שלם עם ההחלטות שהוא מקבל.
על כן אנו לא דוגלים בגישה האומרת 'להכות בברזל בעודו חם' שמשמעותה סיכון בקבלת החלטות חפוזות ולא מעובדות מספיק.

בדרך כלל מומלץ שתדירות המפגשים תהיה אחת לשבוע, כדי לאפשר זמן לחשיבה, התייעצות והכנה עצמית בין מפגש אחד לשני.
כיון שתהליך הגישור מאד דינאמי והצרכים של כל זוג הינם ייחודיים, יתכן ובמגבלות מסוימות נקיים את פגישות הגישור במרווחים קטנים יותר כדי לשרת רצונות ואילוצים יחודיים.
למשל עקב יציאה מתוכננת של אחד מבני הזוג לחו'ל לתקופה ארוכה או עקב מצב כלכלי דחוק אשר חייב להיפתר בהקדם האפשרי, עקב מצב פסיכולוגי של הילדים המחייב קבלת החלטות בטווח זמן קרוב וכדומה.

מספר המפגשים

הגישור הוא תהליך הכולל סדרת פגישות, הוא ממוקד וקצר יחסית. בדרך כלל המיומנות של המגשר ושיתוף הפעולה בין הצדדים לבין עצמם ובין הצדדים והמגשר משפיעים על משך גישור במשפחה.
ניסיון המגשרים ב'נקודת מפנה' מראה כי מספר הפגישות השכיח במרכז, לצורך גיבוש ההסכמות נע בין חמש לבין שמונה פגישות.
תלוי כמובן במידת מורכבות הנושאים ובאופי התקשורת הקיימת בין בני הזוג.
יתכן כמובן סיכום ההסכמות בזמן קצר יותר בעיקר עם בני זוג ללא ילדים או בני זוג שגיבשו חלק מההסכמות בכוחות עצמם.
כמו כן יתכן וידרשו מספר פגישות רב יותר מהשכיח, זאת במצב של הסלמה ומאבקים משפטיים שהחריפו את היחסים בין בני הזוג.
במקרים אלו יתנהל הגישור בקצב איטי יותר כדי ליצור תחילה צעדים בוני אמון ברמה המינימלית הנדרשת כדי להגיע לכלל ההסכמות אודות הגירושין.

סיכום ההסכמות – ההסכם

גישור

במהלך הפגישות ירשום המגשר בתיקו את ההסכמות שהושגו בכל אחת מהפגישות. בתחילת כל מפגש יחזור המגשר על ההסכמות שכבר הושגו ויסייע לבני הזוג להתקדם בנושאים שנותרו.
בסיום התהליך יגבש המגשר את כלל ההסכמות למסמך מסכם שכותרתו תהיה: 'סיכום ההסכמות שגובשו בתהליך הגישור'.
מסמך זה לא ייחתם ע'י בני הזוג אלא יהווה תשתית , לאחר שכל תוכנו יאושר ע'י בני הזוג, לניסוח הסכם משפטי מורחב שינוסח ע'י עו'ד מומחה בתחום סכסוכים משפחתיים.
עו'הד רונית חורש ואהרון לוקסנבורג משמשים כיועצים המשפטים של 'נקודת מפנה – המרכז לייעוץ וגישור משפחתי', ועורכים את ההסכמים המשפטיים עבור בני הזוג.
ניסוח ההסכם יכול שיתבצע ע'י עורכי הדין המייצגים את הצדדים.

עורך הדין שינסח את ההסכם יסייע לכם בכל ההליכים הפורמליים של פתיחת תיק בבית המשפט לענייני משפחה וקביעת תאריך לאישור ההסכם.
מידע והדרכה מפורטים יינתנו לבני הזוג במהלך פגישות הגישור.

עלויות הגישור

כששוקלים את עלויות הגישור מול כל החלופות האחרות מתברר שעלויות הגישור נמוכות בצורה משמעותית, בפרט מהתדיינויות משפטיות בבית המשפט או בית הדין הרבני.
ובהחלט ניתן להוסיף את החסכון הניכר בעלויות כיתרון נוסף של תהליך הגישור על-פני ההליכים המשפטיים.
אנו מזמינים אותך לפגישת הכרות בלתי מחייבת עם עו'ד אהרון לוקסנבורג או גב' נעמי דטנר – מנהלי המרכז כדי לקבל מידע נוסף על תהליך הגישור ופרוט העלויות.

נקודת מפנה | כל הזכויות שמורות | קרדיט פיתוח